Obec Moravský Svätý Ján sa vo štvrtok (25.6.) v Bratislave zúčastnila konferencie zameranej na biologickú reguláciu komárov v povodí rieky Morava a Dyje, ktorá má za úlohu pripraviť podmienky na zapojenie sa do projektu cezhraničnej spolupráce v rámci európskych dotácií (Interreg VA SK-AT 2014-2020).
Hlavným prednášajúcim bol starosta rakúskej obce Hohenau Robert Freitag, ktorý predstavil projekt 9 obcí na reguláciu premnožených komárov. Obciam sa v roku 2010 podarilo založiť Združenie biologickej regulácie komárov pozdĺž Dyje a Moravy. Digitálne zmapovali liahne komárov, ktoré pravidelne monitorujú. Združenie zamestnáva biológa, ktorý pravidelne monitoruje úspešnosť realizácie postrekov, dopad na životné prostredie a obyvateľstvo. V prípade, že by biologický prostriedok BTI poškodzoval prírodu, bolo by používanie pozastavavené.
Jednotlivé postreky si vykonávajú samotné obce, ktoré na to majú technické vybavenie (terénne auto, odchytové stanice, postrekové jednotky) vyškolených dobrovoľníkov (jedným z nich je aj priamo starosta Hohenau). V zle dostupných územiach sa postreky realizujú pomocou helikoptéry. Vždy však po konzultácii so spoločným biológom. Pre vyššiu úspešnosť používajú špeciálnu aplikáciu a GPS (z Kanady). O samotných postrekoch rozhoduje združenie, ktoré si spoločne nakupuje aj biologický postrek BTI. Dolnorakúska vláda podporila združenie sumou 230 tisíc eur.
Všetky náklady na chod si však každá obec financuje sama. Rakúsku obec Hohenau stoja postreky ročne približne 30 tisíc eur (v cene sú premietnuté aj všeobecné spoločné náklady cca 15 tisíc eur).
Rakúska strana hľadá projektového partnera na Slovenskej strane. “Je však potrebné, aby išlo o spoluprácu Bratislavského a Trnavského kraja. Len veľmi tažko by sa mi v Hohenau vysvetlovalo, že naša susediaca obec Moravský Svätý Ján sa do projektu nezapojila.” povedal starosta Hohenau Robert Freitag na stretnutí na pôde Bratislavského samosprávneho kraja. Dodáva však, že je potrebné, aby okrem slovenskej strany sa podarilo do projektu zapojiť aj českú stranu.
Združenie realizovalo niekoľko monitorovacích meraní na Slovenskej strane a zistilo, že nepomerne väčší výskyt komárov sa nachádza aj u nás. Populácia komárov dokáže migrovať pomocou vetra až do vzdialenosti 15 km. Tzn., že čím rozsiahlejšie územie bude riešiť biologická regulácia komárov, tým bude výskyt komárov menší a regulácia jednoduchšia.
Starosta rakúskeho Hohenau predpokladá, že podobný projekt by bola slovenská strana schopná realizovať do dvoch rokov. Finančné zdroje z EU na to sú. Zatiaľ však nebola vyhlásená žiadna výzva. Musíme sa ale na to pripraviť a dotknuté obce by mali vytvoriť združenie, ktoré by zastrešovali oba dotknuté kraje. Projekt (20% AT a 80% SK) by predpokladal s nákupom potrebnej techniky. Nezabezpečoval by však nákup už samotného postrekového prípravku. Udržateľnosť projektu musia zabezpečiť samotné obce v združení.