Slovenský zväz záhradkárov okresný výbor Pomoravie odporúča pestovateľom kôstkovín, aby po predchádzajúcich mrazoch vykonali mechanické odstránenie zmrznutých letorarastov po prvý najviac vyvinutý výhonok budúcich konárov. Tieto nové letorasty u broskýň budú základom pre budúcoročnú úrodu. U všetkých kôstkovín je potrebné odstrániť všetky konáriky s výskytom glejotoku, hlavne u marhúľ. Aj výskyt kučeravosti na broskyniach odporúčame riešiť mechanickým odstrihnutím napadnutých častí rastliny nad zdravýn výhonkom smerujúcim von z korunky stromov. Týmto spôsobom odstaňujeme aj napadnuté časti moniliozou a spálou kôstkovín.
Jadroviny v našich podmienkách vykazujú tiež určité prercento poškodenia mrazom plodov a aj kvetov. Kedže kvitnutie prebiehalo značne dlhú dobu, nedošlo k úplnému zničeniu úrody a preto bude potrebné zachránenú časť úrody ošetriť proti piliarke jablčnej, ktorá spôsobuje prvotnú červivosť jabĺk a hrušiek a to v tomto období, po dokvitnutí stromov. Početnosť výskytu piliarky jablčnej sa zisťuje pomocou bielych lepových doštičiek, umiestnených do korún stromov. Charakteristickým poškodením okrem červivosti je typické mínovanie na pokožke plodov jabloní. Vzhľadom k veľkému výskytu listových vošiek a to na všetkých ovocných, ale aj okrasných rastlinách odporúčame jadroviny ošetriť prípravkami, ktoré sú účinné proti pilarke jabloňovej a zároveň na prijateľnú mieru sú schopné po aplikácii zredukovať výskyt listových vošiek. Jedná sa o nasledovné prípravky : Reldan 22, Bulldock 25 EC alebo biologickým prípravkom Neemazal TS. V prípade vysokého výskytu vošiek odporúčame umiestniť na kmene stromov lepiace pásy, alebo lepidlom Chemstop zamedziť mravcom prístup do korún stromov. Toto opatrenie platí pre všetky ovocné druhy. Vysoké výskyty vošiek je potrebné redukovať prípravkami ako Pirimor 50 WG s čakacou dobou 7 dní, Pyrinex 48 EC s ochrannou lehotou 21 dní, so 14 dňovou ochrannou lehotou sú prípravky Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP, prípravok Dursban 480 EC má ochrannú lehotu 21 dní a prípravok Nurelle D má ochrannú lehotu 28 dní.
Odrody jabloní náchylné na výskyt múčnatky je potrebné po mechanickom odstránení chorých častí ošetriť spolu so zásahom proti pilarke jablčnej, alebo aj proti voškám. Proti múčnatke jabloňovej odporúčame prípravok Talent, Topas 100 EC alebo Zato 50 WG
Početnosť náletu obaľovačov jablčného, slivkového, broskyňového a marhuľového ako i obaľovačov mramorovaného a pásového na viniči je zatiaľ nízka. Signalizačné výstupy na základe odpočtov týchto škodcov s predpokladom chemického zásahu budú verejnosti včas oznamované.
Vošky na veľmi skorých odrodách čerešní v tomto období už chemicky neošetrujeme, kolónie vošiek odstraňujeme mechanicky. Neskoršie odrody čerešní je možné ošetriť prípravkom Pirimor 50 WG s ochranou lehotou 7 dní.
Postupne mechanicky odstraňujeme mrazom zničené výhony u viniča a tiež i u mladých výsadieb orecha kráľovského, nakoľko v tomto období sú vhodné podmienky pre jeho rez.
Na netkanou fóliou nezakrytých porastoch cibule je v týchto dňoch potrebné vykonať chemické ošetrenie prípravkom Decic 50 EW s čakacou lehotou 14 dní za použitia zmáčadla ako Silwet, alebo Agrovital.
Uvedené odporúčania platia od 9.-13. Mája 2016
Ing. Alojz Kunštek, OV SZZ Pomoravie