Hneď ako sme sa o tomto nešťastí dozvedeli, bol prostredníctvom predsedu ZMO Záhorie poslaný zástupcom moravských obcí list s ponukou okamžitej pomoci. Počas celého víkendu spolu starostovia a primátori českej a slovenskej strany intenzívne komunikovali. Zo slovenskej strany odišlo niekoľko áut s tou najpotrebnejšou pomocou, či už vo forme vody, potravín, ale najmä strešných plachiet, klincov, a elektrocentrál.
Dnes sa po rokovaní českej strany uskutočnilo osobné stretnutie poverených zástupcov ZMO Záhorie a starostov moravských obcí Hrušky a Tvrdonice, kde bola prejednaná cielená forma pomoci postihnutým obciam.
- Finančná – budú zverejnené transparentné čísla účtov priamo postihnutých obcí (pozor na rôzne podvody!!!)
- Krátkodobá materiálna zbierka – do stredy 30.6. prebehne zbierka vecí, ktoré momentálne v postihnutých oblastiach chýbajú najviac, a to najmä:
- autolekárničky
- dezinfekčné prostriedky na rany (typu Dettol)
- krémy po opaľovaní (Panthenol)
- repelenty
- pokrývky hlavy (šiltovky)
- predlžovačky (najmä bubnové)
- elektrocentrály, powerbanky (NABITÉ)
- baterky, lampáše, svietidlá, čelovky
- batérie do bateriek a svietidiel
- plastové misky a lyžičky
- lieky proti úpalu
- energetické nápoje a nealko pivá
Tieto budú následne vo štvrtok zavezené do Tvrdoníc, odkiaľ budú rozdistribuované do jednotlivých obcí, prípadne do konkrétnych domácností.
- Dlhodobá materiálna zbierka (stavebný materiál):
- Strešné laty
- Strešné fólie
- Krytina
- Klince
Bude prebiehať dlhodobo. Zoznam potrebného materiálu bude priebežne dopĺňaný podľa potrieb českej strany.
Materiál môžete nosiť do stredy 18:00 hod. (počas úradných hodín) na obecný úrad, v prípade stavebného materiálu treba kontaktovať pracovníkov obecného úradu na t.č. 034 777 0 121, prípadne starostu obce na č.t. 0905 814 399.
Dobrovoľnící – momentálne majú na českej strane dobrovoľníkov dostatok. V prípade, že ich je prebytok a prichádzajú nekoordinovane, vzniká veľký chaos, úrazy a pod., preto prosíme všetkých, ktorí chcú pomáhať svojou prácou, aby sa vopred zaregistrovali a dohodli v dobrovoľníckom centre (kontakt doplníme), prípadne sa dohodli s konkrétnou rodinou.
Odporúčame sledovať FB stránky jednotlivých postihnutých obcí a miest, kde budú pravidelne aktualizované požiadavky na materiálnu či dobrovoľnícku pomoc.
Na záver by sme chceli touto cestou poprosiť občanov, aby si uvedomili, že táto situácia je behom na dlhú trať. Potrvá dlhé mesiace, kým sa odstránia všetky škody a kým sa život v postihnutých obciach vráti zase ako – tak do normálu. Nevyčerpajme si preto všetky svoje sily hneď a naraz. Naša pomoc, či už materiálna alebo fyzická, bude potrebná ešte dlhú dobu a len ak si svoje sily rozložíme, dokážeme byť v maximálnej miere nápomocní.