Obec Moravský Svätý Ján je hraničnou obcou Slovenska s Rakúskom a jej prirodzenou hranicou je rieka Morava. Leží rovnako na hranici Trnavského a Bratislavského kraja, v juhozápadnej časti okresu Senica. Moravský Svätý Ján má výbornú strategickú polohu. „Máme veľmi dobré vlakové spojenie, železnica prechádza priamo obcou v dopravnej tepne Kúty – Bratislava. Tiež sú tu dobré spojenia v cestnej infraštruktúre, do hodinky sa autom dostanete do Brna, Viedne, Trnavy či Bratislavy,“ opisuje starosta obce Anton Emrich. K najvýznamnejším pamiatkam patrí rímskokatolícky farský kostol Sv. Jána Krstiteľa z roku 1842, habánska kaplnka Narodenia Pána z roku 1839, kaplnka Navštívenia Panny Márie z roku 1881 a barokový kaštieľ. Obec má v súčasnosti okolo 2200 obyvateľov.
Práca s odpadom na „výbornú“
Moravský Svätý Ján triedi zo zákona všetky zložky komunálneho odpadu. Práca s komunálnym odpadom ide v obci veľmi dobre, čo hovoria aj čísla za minulý rok. „Nakladali sme s 1200 tonami odpadov, čo sa vzhľadom na veľkosť obce ani nezdá. Čo je ale úžasné, vytriediť sme dokázali 57,33 percent,“ vraví starosta. „Aby sme dokázali vytriediť všetok odpad, zber a zvoz niektorých druhov zastrešuje Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV), niektoré zase partnerské inštitúcie a niektoré my sami,“ opisuje systém zberu a triedenia odpadov v obci starosta Antom Emrich. Ako ďalej upresnil, OZV uhrádza ich zmluvnému spracovateľovi náklady na zvoz skla, papiera a plastov. „Zber týchto komodít máme u nás zavedený formou vrecového systému a zváža sa raz mesačne. Podľa potreby obyvateľov máme v obci pre tieto druhy odpadov stojiská v obci i na zbernom dvore,“ dopĺňa starosta. Okrem toho sa formou partnerstva rieši zber textilu, železa, elektroodpadu, jedlých olejov a tukov i biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Zber zeleného odpadu si obec rieši vo vlastnej réžii, ktorý následne odváža do partnerskej kompostárne.
Nový zberný dvor
Obci Moravský Svätý Ján sa podarilo pred dvoma rokmi získať finančný príspevok vo výške 360 tisíc eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia na výstavbu a vybavenie zberného dvora. „V súčasnosti máme už zberný dvor vybudovaný a spĺňa všetky legislatívne podmienky. V rámci tohto projektu sme vybudovali oplotený areál pozostávajúci z betónovej plochy 40 x 40 metrov, kde je inštalovaná váha na váženie áut s odpadom do 30 ton. Zázemie tam má služba v modernej unimobunke. Areál je už aj osvetlený a pod dohľadom kamier,“ opisuje stav zberného dvora starosta Emrich.
V rámci projektu získala obec na prevádzku zberného dvora i komunálnu techniku, a to štyri otvorené kontajnery, 4 uzavreté kontajnery na vyseparovaný odpad, nosič kontajnerov, kolesový traktor Kubota M5091 s čelným nakladačom, traktorovýý náves, drvič zeleného odpadu značky Negri R280TN a viacúčelové terénne vozidlo Kubota RTV X900 s prívesom, všetko od spoločnosti ŠUPA TECHNIKA. „Drvička je nám nápomocná pri drvení veľkého množstva konárov a halúz. Je mobilná, čiže si vieme drviť priamo na mieste, aj mimo zberného dvora. Následne drť vyvážame do zmluvnej kompostárne,“ dopĺňa starosta.
Vlastná malá kompostáreň
V Moravskom Svätom Jáne majú obyvatelia aj možnosť domáceho kompostovania. „V predchádzajúcich dvoch rokoch sme bezplatne doručili záujemcom do domácnosti kompostéry, ľudia si teda môžu kompostovať aj sami doma. Okrem toho máme v pláne vybudovať svoju malú kompostáreň do 100 ton, kde by sme si sami kompost aj vyrábali a následne by bol zdarma poskytovaný obyvateľom na využívanie v záhrade. Ak by náhodou nebol zabezpečený jeho celý odbyt, máme dohodu s výrobcom hnojív, že by vedel túto komoditu ďalej spracovávať,“ opisuje starosta Antom Emrich.
Ako ďalej starosta dodal, bol by rád, ak by sa obci podarilo získať inovatívne hygienizačné zariadenie – CSC kontajner na spracovanie kuchynského odpadu. „Tým pádom by sme si vedeli sami zabezpečiť i likvidáciu kuchynského odpadu formou takéhoto kontajnera, kde by sa tento odpad spracoval a následne zapracoval do zmesy dodávanej na kompostáreň,“ opisuje svoju víziu starosta Emrich a dodáva, že ich snahou je vlastnými silami zozbierať a určitým spôsobom i likvidovať odpad tak, aby ho čo najmenej išlo na skládku odpadov.
Text Ľubica Potocká, Časopis Komunálna technika
Foto Obec Moravský Svätý Ján