Zálohujme, ale nezabúdajme triediť! To je hlavné motto projektu, ktorým chceme upozorniť verejnosť na plastový a kovový odpad, ktorý nie je zálohovaný a treba ho aj po zavedení zálohovania na Slovensku naďalej triediť do kontajnerov alebo vriec na triedený odpad.
Slovensko od januára 2022 zálohuje nápojové fľaše a plechovky. Zálohované sú všetky obaly označené písmenom Z v recyklačných šípkach s textom „ZÁLOHOVANÉ“ a je možné ich vrátiť v ktoromkoľvek obchode zapojenom do zálohového systému. Pozor, plechovky a fľaše sa musia vracať s originál etiketou s čitateľným čiarovým kódom, bez zostatkovej tekutiny, nezdeformované a nestlačené.
Aj po zavedení zálohovania patrí väčšina plastových fliaš a plechoviek do triedeného zberu.
Prečo je dôležité triediť odpad
Plasty
♦ mäkké plasty
obaly z potravín, napr. z ryže, chipsov, mikroténové vrecká, igelitové tašky, fólie, plastové sieťky z ovocia a zeleniny, obaly z cukroviniek a keksov, z detskej výživy
♦ tvrdé plasty
obaly z potravín, napr. vaničky z chladeného mäsa, údenín, plastové fľaše z mliečnych produktov, oleja a sirupov, obaly zo zmrzliny, kelímky z jogurtov, smotany, plastové obaly napr. z kečupu, horčice, obaly z kozmetiky, čistiacich prostriedkov, pracích gélov, obalový polystyrén
♦ menšie plastové výrobky
výrobky do domácnosti a záhrady, detské hračky
♦ kombinované obaly
ktorých väčšinovú zložku tvorí plast – napríklad blistre z liekov
Kovy
♦ kovové obaly
zo sprejov, lakov na vlasy, dezodorantov, alobal, kovové vrchnáky
♦ hliníkové obaly
z cukroviniek, syrov, paštét
♦ kovové konzervy
z ovocia a zeleniny, sardiniek, trvanlivých jedál či jedál pre domáce zvieratá
♦ hliníkové plechovky
z nápojov s obsahom mlieka
Recyklácia na Slovensku
Zálohovanie plastových fliaš a nápojových plechoviek pomôže zvýšiť objem recyklácie obalov. Slovensko má za cieľ do roku 2025 dosiahnuť 60 %-né triedenie a recyklovanie aspoň 55 % všetkého komunálneho odpadu.
Momentálne sa na Slovensku vyzbiera 62 % PET fliaš, cieľ je 90 %, takže je predpoklad, že zálohovanie zdvihne recykláciu o 28 percentuálnych bodov. Je však potrebné zamerať sa aj na ostatné druhy obalov – najmä na mäkké plasty, ktorých je podstatne viac ako PET fliaš a nápojových plechoviek.
V triedenom komunálnom odpade sú najviac zastúpené vytriedené kovy (z kontajnerov aj zberných dvorov obcí a miest), ďalej papier, sklo a plasty. Z údajov za rok 2020 vyplýva, že viac ako polovicu (54,4 %) z celkového vytriedeného odpadu v tonách predstavujú kovy a obaly z kovov, podiel odpadu z papiera je 14,4 %, zo skla 11,2 % a z plastov 9,8 %.