Víkend v znamení dažďa, ale aj dobrej zábavy, histórie a chutného jedla v Moravskom Svätom Jáne.
Nie je to až tak veľmi dávno, kedy hody ako pojem predstavovali významnú spoločenskú udalosť v obci a v rodine. Slávnostný obed s niekoľkými chodmi, rôzne druhy koláčov a dobrého vínka, nesmeli chýbať v žiadnej domácnosti. V nedeľu po svätej omši chodili muzikanti po dolnom konci, najmä v okolí habánskeho dvora, zastavili sa u každého domu, kde si domáci nechali zahrať svoju obľúbenú pesničku, pohostili muzikantov nejakým pohárikom alebo koláčom, alebo im dali drobné peniaze. V súčasnosti je situácia trošku iná, resp. je veľmi individuálne, ako každý zaujme postoj k týmto hodom.
Tohtoročné hody boli poznačené nepriaznivým, a hlavne nevyspytateľným počasím, preto sa celé podujatie muselo presunúť na iné miesto, z čoho sme mali hlavu v smútku. Habánske hody bez habánskeho dvora? Nepredstaviteľné! Preto, aby sa zachovala aspoň miestna príslušnosť, zvolili sme priestor o Zahradkárov, ktorí nám ochotne poskytli veľkú halu, kde sa ako prvá časť programu konala sobotňajšia hodová zábava.
Do tanca zahrala skupina Záhoráci zo Stupavy, o dobrý burčiak a pečienky sa postaralo FZ Fjertúšek a výbornú atmosféru umocnila veľká účasť návštevníkov, ktorí prichádzali počas večera aj napriek výdatnému dažďu.
V nedeľu sa „aprílové“ počasie opäť predviedlo v plnej kráse, čo nám znemožnilo pripraviť plánované atrakcie pre deti – trampolínu, detský kolotoč, nafukovací hrad na skákanie. Deti sa však mohli tešiť aspoň z cukrovej vaty a tiež bolo k dispozícii maľovanie na tvár, ktoré zabezpečila riaditeľka ZUŠ Sekule, p. Elena Sedláková.
Kultúrny program otvorili deti z DFS Kúcanek z Kútov a po nich nasledovalo vystúpenie Dychovej hudby Búranka, ktorá hrala na počúvanie i do tanca až do večerných hodín.
Počas obidvoch dní bola u Zahradkárov otvorená výstava ovocia, zeleniny, kvetov a bonsaí a svoju tvorbu predstavil aj miestny insitný umelec, Jozef Bartók.
Novinkou bol nový dizajn habánskeho charúška, v ktorom mali návštevníci možnosť si zakúpiť habánsku keramiku či ochutnať tradičný habánsky koláč. Realizáciu tejto novej habánskej izby podporil Nadačný fond Slovenskej sporiteľne v Nadácii Pontis.
Ďalšou novinkou bol hrnčiarsky kruh, ktorý zaujal najmä deti a mládež, nakoľko si mohli vyskúšať točenie. Túto umeleckú aktivitu sme zámerne zaradili do programu, nakoľko rodinný život habánov súvisel s celkovou hospodársko-sociálnou organizáciou ich spoločenstva. Habánski hrnčiari vyrábali pre vlastnú potrebu i široké okolie rôzne výrobky.
O tom, že naozaj tomu tak bolo, sa mohli návštevníci presvedčiť na výstave fotiek s habánskou tematikou, na ktorých bol vyobrazený život habánov a ich výsledky remeselnej výroby. Realizáciu tejto časti hodov podporila Nadácia Orange v programe Šanca pre váš región.
Touto cestou ďakujeme nadáciám za finančnú podporu, vďaka ktorej sme mohli opäť na habánske hody priniesť nové prvky, ako aj veľká vďaka patrí zúčastneným organizáciám, obci a všetkým ľuďom, ktorí sa zapojili do organizácie tohto podujatia.